گفت‌وگو با احمد آقاقلی‌زاده پیرامون نمایشگاه «شهر آسمانی»

گفت‌وگو با احمد آقاقلی‌زاده پیرامون نمایشگاه «شهر آسمانی»گفت‌وگو با احمد آقاقلی‌زاده پیرامون نمایشگاه «شهر آسمانی»

به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ احمد آقاقلی‌زاده، گرافیست، طراح و نقاش، به تازگی و به بهانه چهلمین سالروز فتح خرمشهر، همراه با هنرمندان دیگر انقلاب از جمله؛ کاظم چلیپا، غلامعلی طاهری، عبدالحمید قدیریان، مرتضی اسدی و محمد اسدی جوزانی، مجموعه‌ای از نقاشی‌هایشان را در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نمایش گذاشته‌اند‌.

اثر احمد آقاقلی‌زاده که تصویر پوستر نمایشگاه شهر آسمانی هم می‌باشد، برداشت عینی از زمان جنگ است.

قلی‌زاده درباره اثر خود می‌گوید: وقتی سال ۶۲ در قالب یک گروه از دانشکده هنرهای زیبا برای بازدید به شهر خرمشهر رفتیم، من این صحنه را به چشم خود دیدم. در یکی از خانه‌ها درختی از میان خرابه‌ها بالا آمده و شکوفه زده بود. این تابلو دقیقا حس آن لحظه را بازنمایی می‌کند، اما افسوس که امکان تکثیر آن وجود ندارد.

او معتقد است در کشورهایی مانند روسیه، ژاپن و ویتنام، آثار هنری مربوط به جنگ‌هایشان را در یک موزه مخصوص نگهداری و از آنها کسب درآمد می‌کنند، در صورتی که در ایران آثار مربوط به دوران دفاع مقدس در انبارها خاک می‌خورد. متاسفانه بیشتر این آثار نه چاپ و نه در سایت‌ها بارگذاری شده‌اند‌.

بر اساس گفته‌های این هنرمند، چندین سال قبل آثار مربوط به دوران جنگ در تعداد بالا چاپ و با قیمت مناسب هم عرضه می‌شد و تمامی اداره‌ها این آثار را خریداری می‌کردند، اما الان حتی همت ایجاد یک سایت که این آثار را به صورت مجازی در اختیار مردم قرار دهد هم وجود ندارد‌. آثار ارزشمند دوران دفاع مقدس تنها در انبارها هستند که اگر اتفاقی برای آن انبارها رخ دهد، بخشی از سرمایه‌های فرهنگی ایران از بین می‌رود.

وی در ادامه می‌گوید: عدالت و فرزندآوری دغدغه‌های مهم جامعه امروز هستند که باید اساس خلق آثار هنری قرار بگیرند.

او می‌گوید صهیونیست‌ها در تلاش هستند تا جمعیت مسلمانان را کم کنند، بنابراین وظیفه هنرمند است که با ابزار هنری خود مقابل پیری جمعیت و همچنین زیر پا گذاشتن عدالت ایستادگی کند‌.

 

منبع