تحلیل نگاه هنرمندان به واقعه کربلا با نمایش برخی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

تحلیل نگاه هنرمندان به واقعه کربلا با نمایش برخی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهرانتحلیل نگاه هنرمندان به واقعه کربلا با نمایش برخی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

به گزارش سایت مجله هنرهای تجسمی به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، همزمان با ماه محرم حسینی از فردا، یکشنبه ۹ مردادماه، موزه هنرهای معاصر تهران میزبان سلسله نشست‌های «زیبایی شناسی حماسه» می‌شود و طی آن نگاه هنرمندان به واقعه کربلا با نمایش برخی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بررسی و تحلیل خواهد شد.

این نشست‌های تخصصی از فردا ساعت ۱۵ در کتابخانه موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می شود و تا اربعین ادامه خواهد داشت.

در هفته نخست این نشست‌ها نقاشی قهوه‌خانه‌ای (خیالی نگاری) مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. روز نخست این هفته، یکشنبه ۹ مرداد ماه هادی سیف، دانش‌آموخته دانشگاه استراسبورگ و دانشگاه اصفهان، نویسنده، فلیمنامه‌نویس، پژوهشگر هنرهای سنتی ایران و پژوهشگر نقاشی قهوه‌خانه (خیالی نگاری)، به سخنرانی با عنوان «شمایل‌نگاری» می‌پردازد.

سه شنبه، ۱۱ مرداد،امیر مازیار، کارشناس ارشد فلسفه غرب دانشگاه تهران و دارای دکترای فلسفه هنر از دانشگاه علامه طباطبایی، دانشیار و مدرس دانشگاه هنر، پژوهشگر، نویسنده و مترجم «نقاشی قهوه‌خانه (خیالی نگاری -شمایل نگاری)» با عنوان «پرده‌های درویشی» سخنرانی می‌کند.

این نشست‌ها به صورت حضوری و پخش زنده از صفحه اینستاگرام موزه هنرهای معاصر به نشانی Tehran.moca@ در دسترس علاقمندان خواهد بود.

سلسله نشست‌های زیبایی‌شناسی حماسه به همت روزبه سلطان‌محمدی (دبیر علمی) و احسان برزین (دبیر اجرایی) اجرا شده و این برنامه پژوهش محور تا اربعین حسینی ادامه خواهد داشت. و هربار با نمایش آثاری از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و حضور هنرمندان و پژوهشگران هنری، آثار عاشورایی و مذهبی از منظرهای گوناگون بررسی و تحلیل خواهد شد و در پایان هر نشست جلسه پرسش و پاسخ برگزار می‌شود.