دیدار وزیر ارشاد با حسین نوری، هنرمند جانباز

دیدار وزیر ارشاد با حسین نوری، هنرمند جانبازدیدار وزیر ارشاد با حسین نوری، هنرمند جانباز

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز جانباز با حضور در منزل «حسین نوری» از هنرمندان جانباز نهضت پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تماشای فیلم مستند «در یک نگاه» که روایت زندگی این هنرمند است، نشست.

همزمان با فرارسیدن روز جانباز محمد مهدی اسماعیلی دوشنبه -۱۶ اسفندماه - در دیدار با حسین نوری، هدف خود را به مناسبت روز جانباز و گرامیداشت این روز بزرگ دیدار با استاد و خانواده محترم وی عنوان کرد و گفت: از هرآنچه در جهت تولیدات ایشان نیازمند حمایت از سوی مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، دریغ نخواهیم کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور به همراه حسین نوری و خانواده وی به تماشای فیلم مستند «در یک نگاه» به کارگردانی مهدی فارسی و تهیه‌کنندگی محمدعلی فارسی که روایت زندگی این هنرمند جانباز و آشنایی وی با همسرش نادیا مفتونی است، نشست.

اسماعیلی در ادامه با تحسین همسر این جانباز هنرمند به سبب ایثار، علاقه و افتخاراتی که در یک زندگی مشترک خلق کرده است، گفت: جای بسی خوشحالی است که محصول این زندگی زیبا دو فرزند موفق و سربلند هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کردکه  فرزندان این جانباز هنرمند ایثارگر بتوانند در کنار خانواده محترم در مراحل مختلف زندگی زیر سایه پدر و مادر به درجات عالی رسیده و همانند والدین خود برای ایران و انقلاب اسلامی موثر و موفق باشند.

وی ادامه داد: مجموعه‌های فرهنگی ما باید بیش از این به هنرمندانی همچون استاد نوری و آثارشان اهتمام داشته باشند.

همچنین حسین نوری جانباز هنرمند با بیان برخی از اتفاقات زندگی شخصی خود به ویژه پیش از انقلاب اسلامی از آثار برجسته خود و جوایزی که در بخش‌های مختلف هنری در رویدادهای ملی و بین‌المللی کسب کرده، با وزیر فرهنگ سخن گفت.

در بخشی از این دیدار نادیا مفتونی همسر حسین نوری در مورد آثار تولید شده همسرش در عرصه‌های هنری از جمله سینما، تئاتر، نقاشی و فیلم‌نامه‌نویسی توضیح داد.

در این دیدار صمیمانه محمد حسین نیرومند مشاور وزیر در امور هنری و سینمایی دکتر اسماعیلی را همراهی می کرد.

 حسین نوری نقاش، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینما و از جانبازان نهضت پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. وی با وجود محدودیت‌های جسمی موفق شده در سه عرصه نقاشی، تئاتر و سینما دستاوردهای تخصصی داشته باشد. 

نمایش‌هایی که او نوشته و کارگردانی کرده در دوره‌های مختلف جشنواره تئاتر فجر و دیگر جشنواره‌های سراسری حائز رتبه شده است و فیلم‌هایش در کشورهایی همچون ایتالیا، آلمان، هند، کانادا و آمریکا اکران شده و جوایزی را از جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده است.

استاد نوری در بهمن سال ۱۳۸۳ نشان ملی ایثار  دریافت کرده است و در شهریور سال ۱۳۹۸ سالن نمایشی تحت عنوان تماشاخانه استاد حسین نوری با ارجاع به نام او افتتاح شده است.