۳۰ هنرمند انقلابی در هفته هنر انقلاب تقدیر می‌شوند

۳۰ هنرمند انقلابی در هفته هنر انقلاب تقدیر می‌شوند۳۰ هنرمند انقلابی در هفته هنر انقلاب تقدیر می‌شوند

دبیر هفته هنر انقلاب در نشست رسانه‌ای این رویداد گفت: حوزه هنری از هفته آینده هر شب میزبان یکی از رشته‌های هنری خواهد بود که این برنامه به منظور تعاملی میان ما و هنرمندان برپا می‌شود.

نشست رسانه‌ای هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور مجدالدین معلمی دبیر هفته هنر و سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری صبح امروز چهارشنبه ۱۷ فروردین در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

معلمی در ابتدای این نشست گفت: کرونا و شیوع آن مانع بسیاری از انجام امور فرهنگی و هنری کشور شد از جمله برپایی هفته هنر انقلاب که تحت تأثیر آن قرار گرفت.

وی افزود: هنگامی که سینما، تئاتر و کنسرت‌های موسیقی تعطیل می‌شود، فرهنگ و هنر کشور به سختی کار خود را پیگیری می‌کند به این ترتیب سال گذشته سال دشواری برای رویایی عادی مردمی با هنر و هنرمندان بود پس تعامل مردم و هنرمندان باید در سال پیش رو را تقویت و پر رنگ‌تر کنیم.

معلمی ادامه داد: باتوجه به رویدادهای پیرامون کرونا و تعطیلی‌های ناشی از آن کار ما برای انتخاب مردمی چهره شاخص هفته هنر انقلاب را سخت کرد.

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: «تکریم و تجلیل از هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر در سال ۱۴۰۰»، «تشکیل ۲۰ هیأت علمی» و «گسترش زیرساخت ها و بسترهای لازم برای خلق اثر هنری» سه شاخص مدنظر هفته هنر هستند.

معلمی ادامه داد: حوزه هنری از هفته آینده هر شب میزبان یکی از رشته‌های هنری خواهد بود که این برنامه به منظور تعاملی میان ما و هنرمندان برپا می‌شود. این برنامه‌ها با افطار شروع می‌شود و بنا داریم هر شب گزارشی از وضعیت این رشته‌های تخصصی بدهیم، در هر رشته هم از سه نفر تجلیل می‌کنیم. به جای معرفی نامزدها از سه نفر در رشته‌های مختلف تقدیر می‌کنیم، اختتامیه را هم روز جمعه با معرفی چهره هنر انقلاب را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آکادمی انتخاب چهره سال هنر انقلاب در هر رشته هنری ۲۰ هیئت علمی داشت که موضوع را پیگیری می‌کرد، گفت: در هر رشته هیات علمی تشکیل دادیم که از آن‌ها نظرخواهی شد و نهایتاً امسال با سی برگزیده که از دل این لیست هیات علمی بیرون آمده، مراسم را برگزار می‌کنیم.

معلمی ادامه داد: از شاخص‌های انتخاب چهره برای ما پر مخاطب بودن اثر تولیدی، سوابق فرد هنرمند و گستراندن هنر انقلاب میان جوان، فعالیت‌های استانی در راستای هنر انقلاب، واکنش هنرمندانه به رویدادهای روز، کسب موفقیت و مقام جوایزهای ملی و بین‌المللی است.

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی ادامه داد: محور بعدی ما برای برپایی هفته هنر انقلاب ایجاد موقعیت‌هایی است که هنر انقلاب بهتر دیده شوند از جمله در این هفته ۱۰ سالن سینمای جدید افتتاح خواهد شد.

وی افزود: سینماهای حوزه هنری کشور روز یکشنبه ۲۱ فروردین همزمان با شب سینما و تئاتر هفته هنر انقلاب امسال از افطار تا سحر اکران خواهد داشت و نیم بها خواهد بود. کتابفروشی‌های سوره مهر هم در روز سه شنبه با ۲۵ درصد تخفیف آثار را به فروش می‌رساند.

معلمی گفت: تلاش داریم تا در صدا و سیما برنامه‌ای از ۲۱ تا ۲۷ فروردین باعنوان «عطف» با موضوع هنر انقلاب پخش شود. همچنین از میکرورسانه‌ها استفاده خواهیم کرد تا هنر انقلاب بهتر و بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: توجه به استانها و عملی کردن شعار «فرا تهران» مهمترین اقدام هفته هنر انقلاب امسال از سوی حوزه هنری است. در این اقدام در هر استان یک چهره هنر انقلاب استانی نیز معرفی خواهد شد.

معلمی ادامه داد: هنر انقلاب هنر انقلاب سال ۵۷ نیست، بلکه هنر جاری در حال حاضر این سالهای اخیر در فرهنگ و هنر کشور است. هفته هنر انقلاب هشتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد و طبیعی است که همچنان راه برای گسترش آن به عنوان رویدادی همگانی میان همه سازمان‌ها برگزار شود اما در مجموع هر ساله هم افزایی و ترغیب ارگانها و نهادهای فرهنگی بیشتر می‌شود.

هنر انقلاب معطوف به جغرافیای ایران نیست

شجاعی‌طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و چهره سومین سال هفته هنر انقلاب هم در این نشست گفت: امسال سی پوستر مبتنی بر دست‌نوشته‌های شهید آوینی تولید کردیم که از هنرمندان توانمند هنر تجسمی برای طراحی آن‌ها استفاده شد. آقای نجابتی هم بر فرآیند کار نظارت کردند. این پوسترها در همه مراکز استان‌ها به نمایش درمی‌آید. سردیس شهید آوینی هم با هنر قدرت‌الله معماریان تولید شده است و سی سردیس در مراکز استان‌ها نصب می‌شود.

وی افزود: در برپایی این رویداد، حوزه هنری با سازمان‌های گوناگونی از جمله روایت فتح هم افزایی خواهد داشت. همچنین در فرهنگسرای نیاوران نیز نمایشگاه‌هایی با همین موضوع برپا خواهیم کرد.

شجاعی‌طباطبایی ادامه داد: حوزه هنری دارای سه گالری و چند بلک باکس اختصاصی است که در این هفته آماده میزبانی از آثار هنفته هنر انقلاب می‌شود. در سطح شهر هم امسال شاهد رویدادهای خوبی با همکاری شهرداری خواهیم بود تا چهره‌های هنر انقلاب معرفی شوند.

وی با دعوت از همه برای دیدن از فضاهای نمایشگاهی هفته هنر انقلاب گفت: در فضای مجازی هم این آثار در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: هنر انقلاب معطوف به جغرافیای ایران نیست و ما همواره کنار مردم مظلوم جهان خواهیم بود.