فراخوان مسابقه ملی "نقشی برای شهر"

فراخوان مسابقه ملی "نقشی برای شهر"فراخوان مسابقه ملی "نقشی برای شهر"
  • 00

  • :
  • 00

  • :
  • 00

  • :
  • 00

نقش‌ مایه‌ها و آرایه‌های تزئینی موجود در بناهای تاریخی بخش مهمی از معماری ایران‌ زمین است. گنجینه‌های عظیم و میراث تصویری ارزشمندی که ارزش‌های بصری و زیباشناسانه را در خود جای داده است.

بهره­‌گیری از نقوش سنتی به‌ عنوان مرجع و سرچشمه بسیاری از نوآوری‌های هنرمندانه، به‌ صورت کاربردی در طراحی گرافیک محیطی، مبلمان شهری و زیباسازی می‌تواند علاوه بر ارتقای کیفیت فرهنگ بصری، عامل انتقال‌ دهنده مفاهیم و معانی از جانب خالق اثر به شهروندان در فضای شهری باشد. هچنین استفاده از نقوش و تزئینات آثار به‌ جا مانده از گذشته، با هدف پیوند بیشتر فرهنگ و هنر فراموش شده با زندگی امروزی مردم، راهکاری بسیار هوشمندانه برای ارتقا ارزش‌های فرهنگی ایران اسلامی است.

موضوع مسابقه دراین فراخوان خلق ایده و طرح­‌ های کاربردی با الهام از نقش ­‌مایه‌ های اصفهان جهت استفاده در فضاهای شهری است.

اهداف: حساس‌‌سازی طراحان نسبت به نقوش، استفاده از ظرفیت و قابلیت‌های نقش‌ ­مایه و نگاره‌های سنتی،  ایجاد حس آرامش و سر زندگی در بافت تاریخی شهر اصفهان، بازآفرینی مجدد نقوش برای خلق ایده­‌ های نو و کاربردی جهت استفاده در طراحی فضای شهری متناسب با نیاز های محیطی شهروندان معاصر.

به بیان ساده‌تر، این مسابقه به دنبال آن است که طراحان و هنرمندان از نقوش معرفی و پیشنهاد شده در وب‌ سایت مسابقه استفاده کرده و با الهام از آن، ایده‌ها و طرح‌های کاربردی خود را برای فضاهای شهری مورد نیاز در پیرامون همان مکان که فهرستی از آن در فراخوان اعلام شده، طراحی نمایند.

دبیرخانه مسابقه «نقشی برای شهر» با توجه به اهمیت زیبا سازی فضاهای شهری از هنرمندان و طراحان دعوت می‌نماید تا با به‌ کارگیری و الهام از نقش‌ ­مایه‌ها و آرایه‌­های تزئینی ده اثر معماری معرفی شده شهر اصفهان (مشاهده نقوش)  و بر اساس نگاه معاصر و امروزی، به خلق ایده و طرح‌های نو جهت استفاده کاربردی در طراحی گرافیک محیطی، زیبا سازی و مبلمان شهری اصفهان نظیر موارد زیر در این رویداد ملّی شرکت نمایند.

۱. طراحی فضاهای عمومی: طراحی سنگ‌ فرش پیاده‌راه‌ها، طراحی دیوارهای شهری (شامل طراحی با خطوط بنایی، تایپوگرافی و ایده‌پردازی با نقوش در قالبی نو)، ایده‌پردازی با نقوش جهت حجاری بر روی سنگ یا کاشی معرق و …، طراحی شبکه تزئینی پای درخت، طراحی نرده و محافظ درخت، طراحی صندلی، طراحی نشیمن­گاه، طراحی یادمان‌­‌ها و طراحی دریچه­‌‌های فاضلاب.

۲.تزئینی: گلدان و جای گل‌، سبدهای تزئینات و میله‌های نصب پرچم.

۳. نقل‌ و انتقال: پل عابر پیاده و پلکان.

۴. روشنایی: چراغ‌های خیابان، چراغ‌های تزئینی، چراغ‌های پارکی و کوتاه

۵. اطلاع‌ رسانی: تابلوهای تبلیغاتی، طراحی موانع ترافیکی، طرح گل‌ میخ‌ها، پلاک منازل، مسیرهای ویژه عابرین پیاده، تابلوهای نامگذاری، تابلوهای مکان‌ نما (مسجد، بیمارستان و …)، نقشه‌های شهر یا مترو یا …

۶. سرپناه: کیوسک­‌های عرضه (روزنامه، گل، مواد غذایی و…)، کیوسک فروش بلیط، کیوسک مامورین پلیس و ایستگاه اتوبوس.

۷. تغذیه و توزیع: آبخوری­‌ها، روشویی و دستشویی‌ها، فواره و آب‌نما.

۸. موانع و راهبند: جدول، تیرک، نرده و حفاظ.

قوانین و شرایط مسابقه:

شرکت در مسابقه برای همه‌ هنرمندان و علاقه‌مندان آزاد و به معنای پذیرش ضوابط و رأی هیات داوران است. ثبت‌ نام، تقاضای شرکت و ارسال تصویر آثار، فقط از طریق ‌سایت مسابقه امکان‌ پذیر است. طرح‌های گرافیکی باید ۴۰×۴۰ سانتیمتر با کیفیت ۳۰۰ دی پی آی و در قالب jpg به سایت مسابقه ارسال شود. در بخش‌هایی که نیاز به ترسیمات طرح (شامل سه نما، ابعاد و اندازه، مسائل و جزئیات فنی و …) است، طرح‌ها باید به صورت شیت و در قطع ۷۰ در ۷۰ سانتیمتر با کیفیت ۳۰۰ دی پی آی و در قالب jpg ارسال گردد. هر شرکت‌کننده مجاز به ارسال حداکثر هفت اثر به صورت تکی و یا هفت مجموعه به صورت شیت است.

حجم هر فایل ارسالی حداقل یک و حداکثر شش مگابایت باشد.  در شناسنامه هر اثر باید مشخص شود از نقوش کدام بنا در خلق اثر استفاده شده است.مسئولیت اصالت آثار بر عهده‌ هنرمند است.آثار ارسالی نباید قبلاً در مسابقه یا جشنواره دیگر شرکت داده شده باشند.برگزارکننده حق استفاده از آثار منتخب ارسالی به مسابقه را خواهد داشت.

 تصمیم‌گیری درباره‌ مسائل پیش‌بینی‌ نشده، بر عهده‌ دبیرخانه مسابقه است.به کلیه هنرمندانی که آثارشان برای شرکت در مسابقه پذیرفته شود، گواهی شرکت در مسابقه اهدا می‌گردد. همچنین آثار برتر راه یافته به مسابقه، در کتاب مسابقه چاپ و یک جلد از کتاب مذکور به هنرمند صاحب اثر تقدیم خواهد شد.

برگزارکنندگان: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان با همکاری فرهنگستان هنر و دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان اصفهان 

ارکان دبیرخانه

رئیس شورای سیاست‌ گذاری: وحید مهدویان

رئیس مسابقه: محمد علی ایزد خواستی

دبیر هنری: رضا نصر اصفهانی

هیات داوران: مرتضی بخردی، ابراهیم حقیقی و مرتضی نعمت‌الهی.

جوایز مسابقه

نفر اول: لوح افتخار، تندیس مسابقه و جایزه نقدی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان

نفر دوم: لوح افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۱۵ میلیون تومان

نفر سوم: لوح افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان

نفر چهارم تا دهم: لوح تقدیر و جایزه به مبلغ ۳ میلیون تومان

گاه‌شمار

انتشار فراخوان و آغاز پذیرش آثار: ۳۰ مردادماه ۱۴۰۱

آخرین مهلت ارسال آثار: ۳۰ مهرماه ۱۴۰۱

نمایشگاه و اختتامیه: آبان‌ماه ۱۴۰۱

ثبت نام:فرم ثبت نام مسابقه

دبیرخانه مسابقه:

آدرس: اصفهان، خیابان ابن‌سینا، مقابل بانک ملی، کوچه کد خدا، سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان 

تلفن تماس: ۳۶۲۵۱۹۹۰-۰۳۱ (روزهای کاری از ساعت ۸ الی ۱۴)

آدرس وبسایت مرتبط: www.naghshshahr.ir