دوبی میزبان شاهکار در آستانه فروش بوتیچلی

دوبی میزبان شاهکار در آستانه فروش بوتیچلیدوبی میزبان شاهکار در آستانه فروش بوتیچلی
  • شروع:چهارشنبه 24 آذر 1400

به گزارش روابط عمومی مرکز تجسمی حوزه هنری به نقل از ایسنا، دوبی از هفته آینده میزبان «مرد غمگین» اثر «ساندرو بوتیچلی»  خواهد بود که انتظار می‌رود در حراجی ساتبیز در۴۰میلیون دلار به فروش برسد.

«مرد غمگین»، پرتره‌ای است که در آن مسیح درحالی که تاجی از جنس خار بر سر دارد به تصویر کشیده شده است. در این نقاشی فرشتگان به نحوی دور سر مسیح نقاشی‌ شده‌اند که هاله‌ای از نور بالای سر مسیح دیده شود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی و اوایل قرن شانزدهم میلادی، یعنی در سال‌های پایانی عمرش، «بوتیچلی» به خلق تابلوهای نقاشی با موضوعات مذهبی روی آورد؛ این درحالی است که او در ابتدا بیشتر نقاشی‌هایی از اشراف‌زادگان فلورانسی خلق می‌کرد.

«مرد غمگین» یکی از آخرین تابلوهای نقاشی «بوتیچلی» است که هنوز در مجموعه‌های خصوصی دست به دست می‌شود، قرار است از۱۲تا۱۴دسامبر (۲۱تا۲۳آذر) در ساتبیز دوبی به نمایش گذاشته شود.

این تابلو نقاشی نخستین‌بار در مجموعه آثار هنری متعلق به یک خواننده مشهور اپرا شناسایی شد که در نهایت از این مجموعه در حراجی سال۱۹۶۳ارائه شد و به قیمت۲۸هزار دلار فروخته شد.

انتظار می‌رود این نقاشی به دومین اثر گران این هنرمند تبدیل شود. در حال حاضر تابلو نقاشی از این هنرمند که در سال۲۰۱۳در حراجی کریستیز به قیمت۱۰.۴میلیون دلار فروش رفت به عنوان دومین اثر گران «بوتیچلی» شناخته می‌شود.

پس از اینکه این نقاشی در دوبی نمایش داده شد برای حضور در حراجی آثار استادان قدیم نقاشی ساتبیز که در ژانویه۲۰۲۲برگزار می‌شود به نیویورک بازگردانده می‌شود.